Zintegrowana Platforma Edukacyjna www.epodreczniki.pl

Chcesz by nauka była
inspirującą przygodą?

Sięgnij po e-materiały na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej
www.epodreczniki.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Centrum Informatycznym Edukacji (CIE) wykorzystując środki Unii Europejskiej – pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – uruchomiło projekty, w ramach których powstają różnorodne e-materiały dla wszystkich poziomów nauczania: od edukacji wczesnoszkolnej, po szkoły ponadpodstawowe, w tym także do kształcenia zawodowego oraz doradztwa zawodowego. W obszarze kształcenia zawodowego na uwagę zasługuje unikatowy na skalę europejską zestaw materiałów multimedialnych do nauki języka obcego w zakresie słownictwa zawodowego. Materiały dotyczą przede wszystkim j. angielskiego, a w niektórych zawodach także: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.

Już teraz z e-materiałów korzysta dziennie średnio 298 000 unikalnych użytkowników.

Od marca br. lawinowo wzrosło zainteresowanie i wykorzystanie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej znajdującej się pod adresem www.epodreczniki.pl. Najwięcej odsłon, prawie 4,5 mln, zanotowanych zostało 25 marca br. Stronę odwiedziło wówczas blisko 1 mln aktywnych użytkowników. E-materiały nauczycielom, uczniom i rodzicom dają dostęp do sprawdzonych i wartościowych cyfrowych materiałów edukacyjnych, w tym np. interaktywnych ćwiczeń, wirtualnych laboratoriów, wirtualnych spacerów, interaktywnych map. Dzięki nim w sposób naturalny pobudzana jest ciekawość ucznia, a to sprawia, że proces uczenia się jest inspirującym doświadczeniem motywującym do odkrywania świata i reguł, które nim rządzą. Nauka – zarówno w klasie, jak też zdalna, w grupie oraz samodzielna – staje się fascynującą przygodą, pozwalającą zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do sprawnego i odpowiedzialnego funkcjonowania we współczesnym świecie.

Co istotne, e-materiały są bezpłatne dla wszystkich. Można z nich korzystać on-line, a w razie potrzeby niektóre z nich wydrukować w formacie PDF. Poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, w tym interaktywne ćwiczenia i materiały multimedialne, nauczyciele mogą tworzyć interdyscyplinarne lekcje zgodne z potrzebami konkretnej grupy uczniów. Wszystkie treści oferowane na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.epodreczniki.pl dostępne są na licencji Creative Commons, co oznacza, że mogą być przez nauczycieli modyfikowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Jako odpowiedź na potrzeby szkół w trakcie pandemii na platformie www.epodreczniki.pl uruchomiono dodatkowe funkcjonalności umożliwiające naukę zdalną. Od 26 sierpnia 2020 r. zalogowani nauczyciele i uczniowie mają możliwość spotkań on-line z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi do wideokonferencji.

Materiały edukacyjne pogrupowane zostały w trzy obszary: kształcenie ogólne, kształcenie zawodowe i doradztwo zawodowe. W ramach kształcenia ogólnego materiały podzielono dodatkowo zgodnie z danym poziomem nauczania, a następnie zgodnie z poszczególnymi przedmiotami. W ramach kształcenia zawodowego materiały przypisano do poszczególnych branż. Przeszukiwanie zasobów edukacyjnych ułatwia także wyszukiwarka. W przypadku doradztwa zawodowego materiały zostały pogrupowane w trzy obszary: preorientacja i orientacja zawodowa,klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe i osoby dorosłe.

SPOTY RADIOWE

Radio spot 1
Radio spot 2
Radio spot 3

JEŚLI JESTEŚ UCZNIEM

Dzięki e-materiałom na platformie www.epodreczniki.pl możesz uczyć się dużo efektywniej i to z poziomu komputera, laptopa, tabletu a nawet smartfona! Szybko odkryjesz, że nauka może być ekscytującym doświadczeniem. Potrzebny Ci zasób wiedzy i niezbędne narzędzia do jej utrwalania masz w zasięgu ręki i to w atrakcyjnej formie materiałów audiowizualnych oraz interaktywnych ćwiczeń, które pozwolą ci na samodzielną weryfikację tego, co już wiesz i co potrafisz. Na platformie znajdziesz:

Na platformie znajdziesz:

Materiały edukacyjne dla szkoły podstawowej pogrupowane w ramach poszczególnych przedmiotów: 
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa

Materiały edukacyjne do kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych pogrupowane w ramach poszczególnych przedmiotów: 
https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-ponadpodstawowa

Materiały edukacyjne do kształcenia zawodowego, w tym ezasoby z zakresu języka obcego zawodowego ukierunkowanego zawodowo: 
https://epodreczniki.pl/a/e-zasoby/DDXFxFlqD

Materiały edukacyjne dedykowane poszczególnym zawodom, edukujące na temat różnych form podejmowanej działalności gospodarczej w ramach danej branży
https://epodreczniki.pl/pdg

Materiały edukacyjne do doradztwa zawodowego:
https://epodreczniki.pl/a/preorientacja-i-orientacja-zawodowa/DpQ1p1wjh
https://epodreczniki.pl/a/klasy-vii-i-viii-szkol-podstawowych/DycT9ipQk
https://epodreczniki.pl/a/szkoly-ponadpodstawowe-i-osoby-dorosle/Dufy8xL1B

Więcej informacji na https://epodreczniki.pl

JEŚLI JESTEŚ RODZICEM

Podczas nauki w domu e-materiały na platformie www.epodreczniki.pl pomogą Twojemu dziecku w pogłębianiu nabytej wiedzy i utrwalaniu świeżo nabytych umiejętności. Przede wszystkim jednak pomogą w rozwijaniu jego zainteresowań oraz zmotywują do odkrywania nowych, czasem zaskakujących nawet dla niego samego, pasji. Ich atrakcyjna forma (filmy, materiały wizualne i interaktywne) przyczyni się do pobudzania zainteresowania Twojego dziecka nauką. Pomoże też w utrwaleniu lub zrozumieniu trudnego materiału. Testy umieszczone na platformie umożliwią mu zweryfikowanie swojej wiedzy.

Więcej informacji na www.epodreczniki.pl

JEŚLI JESTEŚ NAUCZYCIELEM

Strona www.epodreczniki.pl, zawierająca e-materiały z zakresu poszczególnych przedmiotów, w tym przykładowe programy nauczania do kształcenia ogólnego oraz inspirujące scenariusze lekcji, to narzędzie, które wzbogaci Twój warsztat pracy. To tu znajdziesz materiały, pogrupowane zgodnie z poziomami nauczania i poszczególnymi przedmiotami, które nie tylko skrócą ci czas przygotowania lekcji, ale przede wszystkim zmobilizują Twoich uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach – zarówno w klasie, jak też zdalnie. Interesujące materiały audiowizualne, różnorodne ćwiczenia interaktywne sprawią, że każda twoja lekcja zostanie zapamiętana, a Twoi uczniowie będą zmotywowani do nauki.

Więcej informacji na www.epodreczniki.pl